Електролампи

Оберіть підкатегорію

    Історія створення електричної лампи починається в 1809 році. У той час якийсь англієць на ім’я Деларю створює першу в світі лампу розжарювання, в основі якої була платинова спіраль. Нею користувалися аж до 1854 року, коли німецький дослідник Генріх Гебель зробив подібний винахід. Правда його лампа, на відміну від лампи Деларю, яка була далека від сучасного аналога, була більш досконалою. В задумом Гебеля вона постала як вакуумна посудина з обвугленою бамбуковою ниткою всередині. Наступні 5 років учений продовжує роботи удосконалення лампи.

У 1874 році винахідником нової лампи став Олександр Лодигін, який створив ниткову лампу і навіть отримав патент на неї. В якості нитки накалювання він використовував вугільний стрижень, поміщений у вакуумовану посудину.

Подібний винахід знову було зроблено в 1878 році британським вченим Джозефом Вільсоном Сваном. Лампа британця представляла собою посудину з вугільним филаментом. Його винахід від інших відрізнявся яскравим освітленням. В цей же час американський дослідник Томас Едісон проводив подібні дослідження в цій області. У процесі він навчився створювати лампи розжарювання з різних матеріалів. У 1879 році методом проб і помилок американець винайшов лампу з платиновою ниткою розжарювання всередині. Через рік Томас Едісон порахував, що його винахід не настільки вдалий і зупинив свій вибір на посудині, в основі якої було вугільне волокно. Це була перша лампа в світі, яка могла цілих 40 хвилин не гаснути. Саме завдяки американському вченому ми зобов’язані появі ламп розжарювання в тому вигляді, в якому вони сьогодні освітлюють наші будинки, а також патрону, цоколю і вимикача.

З появою лампочки Едісона російський вчений Лодигін декількома роками пізніше винайшов кілька видів ламп, в основі яких були металеві нитки розжарювання. Найяскравіший його винахід – це лампа з вольфрамовою ниткою. Патент на неї вчений продав відомій компанії «Дженерал Електрик». Однак висока собівартість продукту призвела до того, що його практично не випускали.

У 1910 році Вільям Девід Кулідж став автором вдосконаленої нитки з вольфраму, яка витіснила всі інші нитки і зайняла лідируючі позиції в сфері виробництва ламп.

Останній винахідник, який зробив внесок у розвиток виробництва ламп, це Ірвінг Ленгмюр. Завдяки його зусиллям лампа розжарювання набула сучасного вигляду. За основу вчений взяв вакуумну колбу, наповнив її інертним газом і забезпечив поліпшеною вольфрамовою ниткою. Так термін її дії значно збільшився і нові лампи стали доступні кожній людині.